The House Subcommittee on Higher Education and Workforce Development

The Subcommittee on Higher Education and Workforce Training has jurisdiction over education and training beyond the high school level including, but not limited to, higher education generally, postsecondary student assistance and employment services, and the Higher Education Act; Title IX of the Education Amendments of 1972; all domestic volunteer programs; all programs related to the arts and humanities, museum and library services, and arts and artifacts indemnity; postsecondary career and technical education, apprenticeship programs, and job training including the Workforce Investment Act, vocational rehabilitation, and training programs from immigration funding; science and technology programs; adult basic education (family literacy); all welfare reform programs including work incentive programs and welfare-to-work requirements; poverty programs including the Community Services Block Grant Act and the Low Income Home Energy Assistance Program (LIHEAP); the Native American Programs Act; the Institute of Peace; and all matters dealing with programs and services for the elderly including nutrition programs and the Older Americans Act.

Committee Members:

Susan Davis (D)
California District 53
(Ranking Minority Member)
 Phone: (202) 225-2040
Fax: (202) 225-2948
Brett Guthrie (R)
Kentucky District 2
(Chairman)
 Phone: (202) 225-3501
Fax: (202) 226-2019
Glenn Thompson (R)
Pennsylvania District 5
 Phone: (202) 225-5121
Fax: (202) 225-5796
Joe Courtney (D)
Connecticut District 2
 Phone: (202) 225-2076
Fax: (202) 225-4977
Lou Barletta (R)
Pennsylvania District 11
 Phone: (202) 225-6511
Fax: (202) 226-6250
Alma Adams (D)
North Carolina District 12
 Phone: (202) 225-1510
Fax: (202) 225-1512
Mark DeSaulnier (D)
California District 11
 Phone: (202) 225-2095
Fax: (202) 225-5609
Luke Messer (R)
Indiana District 6
 Phone: (202) 225-3021
Fax: (202) 225-3382
Bradley Byrne (R)
Alabama District 1
 Phone: (202) 225-4931
Fax: (202) 225-0562
Raja Krishnamoorthi (D)
Illinois District 8
 Phone: (202) 225-3711
Fax: (202) 225-7830
Jared Polis (D)
Colorado District 2
 Phone: (202) 225-2161
Fax: (202) 226-7840
Glenn Grothman (R)
Wisconsin District 6
 Phone: (202) 225-2476
Fax: (202) 225-2356
Elise Stefanik (R)
New York District 21
 Phone: (202) 225-4611
Fax: (202) 226-0621
Gregorio Sablan (D)
Mariana Islands At-Large District
 Email: kilili@mail.house.gov
Phone: (202) 225-2646
Fax: (202) 226-4249
Mark Takano (D)
California District 41
 Phone: (202) 225-2305
Fax: (202) 225-7018
Rick Allen (R)
Georgia District 12
 Phone: (202) 225-2823
Fax: (202) 225-3377
Jason Lewis (R)
Minnesota District 2
 Phone: (202) 225-2271
Fax: (202) 225-2595
Lisa Blunt Rochester (D)
Delaware At-Large District
 Phone: (202) 225-4165
Adriano Espaillat (D)
New York District 13
 Phone: (202) 225-4365
Fax: (202) 226-9731
Paul Mitchell (R)
Michigan District 10
 Phone: (202) 225-2106
Fax: (202) 226-1169
Thomas Garrett (R)
Virginia District 5
 Phone: (202) 225-4711
Fax: (202) 225-5681
Bobby Scott (D)
Virginia District 3
(Ex-Officio)
 Phone: (202) 225-8351
Fax: (202) 225-8354
Lloyd Smucker (R)
Pennsylvania District 16
 Phone: (202) 225-2411
Fax: (202) 225-2013
Ron Estes (R)
Kansas District 4
 Phone: (202) 225-6216
Fax: (202) 225-3489

(find another committee)